17.6.18

לקויות למידה - היכן אלמד?


השבוע בקרתי בבית ספר ללקויות למידה "הבית של תמר" הנמצא בקבוץ שפיים. בית ספר כזה מצוי גם בקבוץ משמר השרון (על יד בית ליד).

"הבית של תמר" החל כפרויקט ספונטני של תמר פאדבו ז"ל שלימדה בביתה תלמיד אחד, שלא הצליח ללמוד על פי התוכניות המקובלות במסגרת הרגילה. בהמשך החלו להגיע לביתה תלמידים נוספים, להם סייעה. תמר הקימה במקום בית ספר, שנמכר לפני כמה שנים לרשת תיכוני טומש"ין.

מדובר בבית ספר מוכש"ר, כלומר בית ספר מוכר שאינו רשמי. מתקבלים אליו תלמידים דרך עיריות ומועצות מקומיות לאחר שעברו ועדת השמה וניתן להן איפיון 58 (שפרושו לקות למידה ו/או קשיי קשב ורכוז) על סמך אבחון פסיכודידקטי או אבחון לקויות למידה ואבחון פסיכולוגי.

ועדות ההשמה מתקיימות על פי החוק בתאריכים 15.2-15.5 (ועל סמך אבחון פסיכודידקטי או אבחון לקויות למידה ואבחון פסיכולוגי), והשיבוץ לבתי הספר נעשה ביולי אוגוסט.


הבית של תמר ממוקם בקבוץ שפיים מוקף בנוף ירוק ובאוירה כפרית ורגועה. התלמידים לומדים במספר מצומצם בתוך קראוונים המוקפים בעצים וצמחיה ומקושטים בעבודות יצירה.

יעל, מנהלת בית הספר אשה חמה ונמרצת קבלה את פנינו בסיור ואחר כך בהסבר על בית הספר.

מטרות בית הספר הן לאפשר חוויית הצלחה לתלמידים, להפוך אותם ללומד עצמאי ובוגר, להקנות להם כלים למיומנויות חברתיות וערכים של כבוד האדם.

בית הספר מותאם בשיטות הלמידה לתלמידים הלומדים בו ובינהם: למידה פרטנית בכתה קטנה, יחס אישי, ימי מרתון של למידה (לומדים כמה שבועות אותו מקצוע), התאמות בחומרי הלמוד, התייחסות לפן החברתי והרגשי ועוד.

בחטיבת הביניים לומדים את מקצועות הבסיס בשילוב מגמות באומנות ומדעים לצד מקצועות בחירה בתחום הלא פורמלי כמו: בישול, צלום, מוסיקה, אומנות, ספורט ופינת חי.

הבית של תמר מעודד ומסייע להגיע לבגרות מלאה. מתמטיקה נלמדת לבגרות ברמה של 3 יחידות בלבד. אנגלית ניתן ללמוד ברמות של 3, 4, ו – 5 יחידות. בתיכון ישנן מגמות הרחבה: גיאוגרפיה, חקלאות – התמחות בכלבים (בסוף הלמודים מקבלים תעודת מאלף או התמחות בסוסים). לאורך השנים ועל פי הצורך נפתחו גם מגמות באומנות וחינוך גופני.

התלמידים בתיכון מלווים בתוכניות למידה מעשירות המכינות לחיים בשיתוף עם מוסדות ועמותות שונות כמו: הכנה לצה"ל, חינוך מיני (מועבר ע"י המרכז לנפגעי תקיפה מינית), חינוך לבטיחות בדרכים (מועבר ע"י עמותת אור ירוק)

"התרופה" ללקויות למידה היא בדרך כלל הוראה מתקנת, הכוללת דרכי הוראה מיוחדות המכילות תיווך ועזרי למידה להסבר החומר, למידתו ולזכירתו. הוראה מתקנת מצויה בשעות השילוב בכל בית ספר, וניתנת לתלמיד/ה לאחר שנמצא זכאי להן בועדת שילוב, ובהסתמך על דו"ח אבחון פסיכודידקטי או אבחון לקויות למידה. ניתן גם לרכוש אותה בשעור פרטי, מה שיכול להצטבר לסכומים גדולים כשמדובר בקשיים משמעותיים.

בעלי לקויות הלמידה ברמת קושי גבוהה יכולים לקבל סיוע במסגרת החינוך המיוחד; בכתה קטנה ללקויות למידה בבי"ס רגיל, בד"כ בבי"ס יסודי או בבי"ס לחינוך מיוחד ללקויות למידה (כמובן לאחר הצגת אבחון פסיכודידקטי או אבחון לקויות למידה ואבחון פסיכולוגי), כאשר 'הבית של תמר' הוא אחד מהם.

השנה ביקרתי  בבית ספר במתכונת דומה; בית ספר לחינוך מיוחד אקשטיין בכפר מלל. והבאתי בפניכם את רשמי (מצ"ב).

אני ממליצה לכל המתלבטים לבקר ולהתרשם במסגרות המוצעות להם. אין טוב ממראה עיניים.

מאחלת לכם למצוא את מסגרת הלמודים המתאימה עבורכם ממנה תגיעו לצמיחה ולגדילה.

בהצלחה וחופש נעים ומהנהֱ!!!

קרא עוד


בית ספר לחינוך מיוחד אקשטיין


אבחון פסיכודידקטי - מידע כללי

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה