30.8.20

למידה מרחוקתקופת הקורונה הביאה איתה אתגרים רבים לכולנו בכל הקשור למערכת החינוך, למורים, התלמידים וההורים;

במפגשים שלי עם הורים ותלמידים במהלך אבחון פסיכודידקטי נראה כי הקשר בין ההורים לילדיהם השתפר. 'הלמידה מרחוק' החזירה את ההורים לילדים, לבית. הקשר בין ההורים לילדים התחזק. מוקדשת תשומת לב רבה יותר לתהליך הלמידה האינדבידואלי של הילד/ה ולהבנת צרכיו.

ישנם תלמידים שדרך הלמידה מרחוק היטיבה עמם כמו למשל תלמידים הסובלים מחרדת בחינות; הלמידה בביתם בסביבה מוכרת ומוגנת, השלמת מטלות הלמידה ללא מגבלת זמן, האפשרות להיעזר בחומרי הלמידה פתוחים – כל אלו הפחיתו את רמת החרדה, וההישגים שלהם עלו כתוצאה מכך.

קבוצה מסויימת של ילדים שעברו אבחון פסיכודידקטי, ונמצאו סובלים מקשיים של קשב ורכוז, ומוסחים מרעשים, מצליחים בלמודים מרחוק, היות ונושא הרעשים מנוטרל בשיטה הזו. האפשרות לחזור ולצפות בשעורים כמה פעמים מסייעת להם להשלים המידע, מה שלא ניתן לעשות בשעורים המסורתיים המועברים במסגרת הכתה.

לעומת זאת, ישנם תלמידים רבים המתקשים בלמידה מרחוק. חלקם אובחנו בתהליך אבחון פסיכודידקטי כסובלים מליקויי למידה ו/או קשיי קשב ורכוז, וזקוקים לתיווך בלמידה, להשגחה ותזכורות לקום בבוקר בזמן על מנת שיוכלו להתיישב מול המחשב, ולא יפסידו את השעורים המתוזמנים. חלקם זקוקים לתיווך או להסבר נוסף, ומתקשים ליישם בפועל את ההקניות התיאורטיות.

הורים רבים מתגייסים לעזור לילדים, אך לא לכולם יש את הכישורים הדרושים לכך. יש הנעזרים בעזרה פרטית על מנת להשלים את החומרים החסרים.

פרט לצורך בהצטיידות במחשב והתקנתו בבית, אלו תכונות ויכולות דרושים לתלמידים על מנת ליישם ביעילות את 'הלמידה מרחוק'?
רכוז,
מוטיבציה,
זכרון טוב,
יכולת להקשיב,
מוכנות לבקש עזרה.
יכולת מוטורית טובה,
ידע בסיסי בהפעלת המחשב.
משמעת עצמית להשלים את המטלות, גם אם אין פקוח צמוד של המורה,
יכולת לקלוט בערוץ החזותי והשמיעתי, וליישם הידע לתרגילים,
קבלת סמכות ההורה בבית בכל הקשור ללמידה ועוד...

אין ספק שהמעבר ל'למידה מרחוק' ידרוש הסתגלת והתאמה לתלמידים כמו גם להורים ולמורים. אבחון פסיכודידקטי, אם כן, ידרש בעתיד לתת מענה לא רק לדרך הלמידה המותאמת לתלמיד/ה, אלא גם להדרכת ההורה בעזרה בהתנהלות בצורת הלמידה זו ובתיווך החומר הלימודי.

קרא עוד:


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה