2.6.16

זקוק לאבחון פסיכודידקטי? שים לב!
מחיר אבחון פסיכודידקטי כשלעצמו אינו יכול לומר על איכותו של התוצר. לכאן נכנסים משתנים רבים שחשוב לבדוק: 


           מהי הכשרת המאבחן המבצע את האבחון הפסיכודידקטי?


 • פסיכולוג חינוכי מומחה ובכיר הוא למעשה המומחה המתאים ביותר לערוך אבחון פסיכודידקטי.

 • פסיכולוג חינוכי מומחה סיים תואר ראשון ושני בתחום הפסיכולוגיה באוניברסיטה מוכרת בארץ. בנוסף, הוא עבר בחינת התמחות על מנת לקבל תואר מומחה. תואר מומחה כפסיכולוג חינוכי מוענק לאחר כמה שנים של התנסות בעבודה וקבלת הדרכה במקום מוכר (למשל, שרות פסיכולוגי חינוכי).

 • התואר הנוסף, פסיכולוג בכיר, מוענק לאחר עוד כמה שנים של התנסות ועבודה ומתן הדרכה לפסיכולוגים אחרים.

 •   פסיכולוג חינוכי מומחה ובכיר, הוא למעשה, פסיכולוג בעל ידע נרחב, עם ניסיון של שנים רבות בעבודה,    מה שמקנה לו יתרון לא רק בהתמצאות בכלי אבחון מגוונים, אלא גם בפיענוח נכון של המימצאים ובהתנהלות מול מקרים מגוונים.


מהם כלי האבחון בהם נעזרים באבחון פסיכודידקטי?

 •  ככלל בכלי האבחון הבסיסיים משתמשים רב הפסיכולוגים. כך למשל, בדיקת אינטליגנציה נעשית בדרך כלל על ידי ערכת הווקסלר, אלא שלערכה זו יש כמה גרסאות; חלקן חדשות וחלקן ישנות. 

              כמובן, שעדיף לערוך את האבחון הפסיכודידקטי בעזרת הכלים העדכניים והחדישים ביותר שיוצאים לשוק,       ורצוי שהנורמות יהיו עדכניות לאוכלוסיית הישראלים.

 • חשוב לברר אם בבדיקה של אבחון פסיכודידקטי נכללת גם בדיקת המודעות המורפו תחבירית בתחום הקריאה, המשמעותית מאד לאבחנה של לקות שפתית.

 • כמו כן כדאי לבדוק אם אבחון פסיכודידקטי כולל בדיקה מורחבת של תחום החשבון והאנגלית. כך למשל, מי שלומד 4 או 5 יחידות אנגלית צריך לעבור אישור של ועדה במשרד החינוך בשאלונים מסויימים של המבחן על מנת להיעזר בהתאמות הבאות: בחינה מתוקשבת, התעלמות משגיאות כתיב, השמעת שאלון הבחינה מתוך קלטת, הקלדה או הקלטת תשובות הנבחן במחשב. 

               כאמור, הקלות אלו ואחרות יתקבלו לאישור במשרד החינוך רק   
              לאחר שהתלמיד/ה עבר/ה אבחון פסיכודידקטי.

 •  כדאי לברר מה היחודיות של אבחון פסיכודידקטי במקום אליו פניתם. למשל, יש מקומות בהם מוסיפים בדיקה ממוחשבת של קשב ורכוז, וכך ניתן לחסוך עלויות וזמן המתנה בתור בקופ"ח, על מנת  לבצע בדיקה כזו בנוסף.

 • כדאי לברר אם דו"ח אבחון פסיכודידקטי עומד בדרישות של משרד החינוך ועונה על הקריטריונים בועדות השונות, בהם הוא מוצג כמו: ועדת שילוב, ועדת השמה, ועדת התאמות וכד'. 

             כך למשל, כיום דו"ח אבחון פסיכודידקטי חיב לכלול נספח תוצאות המבחנים המופיע בד"כ בסוף הדו"ח.


       קבלת המלצה לאבחון פסיכודידקטי? כדאי לבדוק:

 •  במקרה בו קבלתם המלצות היכן לעבור אבחון פסיכודידקטי כדאי לבדוק על מה ההמלצה מתבססת: התנסות אישית, שמועה, חברות ועוד. כדאי לבקש מנותן ההמלצה להרחיב ולפרט הסיבות לכך.

 • כדאי שתנסו לבדוק האם תוכלו לפנות בשאלות בזמן או לאחר האבחון הפסיכודידקטי; מידת זמינותו של הפסיכולוג החינוכי המומחה, והאם יסכים לסייע לכם כל עוד דו"ח אבחון פסיכודידקטי תקף.


            קרא עוד:
            אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה