8.1.22

השפעת הקורונה על תלמידי בית הספר היסודי

 

בימים אלו יש פניות רבות לאבחון פסיכודידקטי של הורים המודאגים בקשר לתלמידים הלומדים בבית ספר יסודי. התלמידים מציגים קשיים וצבירת פערים לימודיים במקצועות הליבה (קריאה, הבנת הנקרא, כתיבה, חשבון ואנגלית).

תקופת הקורונה שיבשה את תהליך הלמידה של התלמידים בכלל ושל תלמידי בית ספר יסודי בפרט, היות ובשל גילם הצעיר טרם רכשו ניסיון ומיומנויות ללמידה עצמאית או בלמידה מרחוק דרך הזום. הורים נדרשו לעזור לילדיהם בתהליך הלמידה, ולא לכולם היה את הפניות הרגשית ואת הכישורים לעשות את זה. לעיתים היו כמה ילדים בבית שנדרשו לעזרה.

תלמידי כתה א', שהמעבר לבית ספר חדש עבורם, נדרשו ללמוד לראשונה לקרוא ולכתוב בבית דרך הזום. לא מפתיע שאחוזים גבוהים מהתלמידים הלומדים בכיתות ב' – ג' טרם רכשו קריאה שוטפת, וכפועל יוצא למידת נושאים מתקדמים  מתעכבת עבורם. הורים מביעים תסכול ומורת רוח מהמאמצים שהם משקיעים ללמד את ילדיהם, לעיתים בסיוע פרטי או הוראה מתקנת. התלות בסיוע של ההורה דורשת את נוכחותו הפיזית, פניותו הרגשית, וכישוריו להעביר חומרי למידה יחד עם יצירת קשר חיובי ומאפשר שתוף פעולה ללמידה עם הילדים – משימה מאתגרת ולא תמיד אפשרית.

אבחון פסיכודידקטי נחוץ מאד במקרים אלו לצורך ביצוע אבחנה מבדלת ממה נובעים הקשיים, האם קיימים לקויות למידה, מהן הפונקציות החלשות שדורשות חיזוק וכד'. לאחר מיפוי חוזקות מול חולשות בתהליך אבחון פסיכודידקטי ניתן יהיה לבנות תוכנית למודים לסיוע לתלמיד, להחליט על שיטת קריאה המתאימה לו ולקבל שעות שילוב על פי הצורך במסגרת בית הספר.

אבחון פסיכודידקטי כשמו מורכב משני חלקים: אבחון פסיכולוגי ואבחון דידקטי. אבחון פסיכולוגי כולל בדיקת מנת משכל, המכילה בתוכה כ – 10-12 תתי מבחנים הבודקים יכולות שונות כמו: תפיסה חזותית, קואורדינציה עין יד, קשב ורכוז ועוד. הנתונים המופקים מהחלק הפסיכולוגי מעריכים את יכולות התלמיד/ה ואת חוזקותיו וחולשותיו בהתמודדות עם מקצועות הדורשים את הפונקציות, שהוא מודד. אבחון פסיכולוגי נותן מידע לגבי מאפיינים רגשיים וחברתיים של התלמיד/ה; מוטיבציה, דימוי עצמי, התמודדות עם תסכולים, קשרים חברתיים ועוד.

אבחון דידקטי, כשמו קשור לחלק הלימודי: אבחון דידקטי בקריאה, אבחון דידקטי בכתיבה, אבחון דידקטי בחשבון ואבחון דידקטי באנגלית.

שני החלקים יחד: אבחון פסיכולוגי ואבחון דידקטי או כשמו אבחון פסיכודידקטי ממפים את חוזקותיו של הנבדק וחולשותיו ומאפשרים על פי הנתונים להמליץ על דרכי התמודדות לשיפור המצב.


קראו עוד

הקורונה ותלמידי בית ספר יסודי

אבחון  לבית ספר יסודי

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה