3.1.17

אבחון לפסיכומטרי


בתקופה זו יש פניות רבות למכוננו – מכון עטרה מומחים לאבחון פסיכודידקטי, לצורך אבחון לפסיכומטרי, על מנת לבדוק זכאות לקבלת הקלות בבחינה הפסיכומטרית. אני מביאה בהמשך מידע בנושא, הבהרות והנחיות שכדאי לדעת.

חיילים וחיילות משוחררים או לאחר הטיול בעולם מחליטים סוף סוף על כיוון למודים במוסד אקדמאי כלשהו וכתנאי ראשון צריכים לעבור את הבחינה הפסיכומטרית. בחינה זו מקושרת בדרך כלל עם לחץ וקושי לעמוד בזמנים כמעט לגבי כל אחד וברמות שונות. יחד עם זאת, זכאות להקלות או לתנאים מותאמים בבחינה הפסיכומטרית ניתנים רק בתנאים מסויימים והם:  • עליך להיות בעלת לקות למידה משמעותית כמו: דיסלקציה, דיסגראפיה, דיסקלקוליה או קשיי קשב ורכוז.


  • מאפייני הלקות צריכים לבוא כמובן לידי ביטוי באבחון לפסיכומטרי העדכני.


  • יחד עם זאת, חשוב מאד להציג תעוד לקשיים או ללקויות מהעבר על ידי הצגת מסמכים כמו: תעודות בית ספר מהן ניתן להתרשם מההישגים במקצועות השונים (בדרך כלל הישגים נמוכים במקצועות בהם יש קושי) או מהערות רלבנטיות (כמו: "עליך להתרכז יותר במהלך השעור" או "כתב ידך אינו ברור" וכד').


  • מסמכים כמו: אבחון פסיכולוגי, אבחון פסיכודידקטי, דו"ח ריפוי בעיסוק או ריפוי בדבור וכדומה, מהווים אף הם הוכחה לקושי שאותר בעבר.


  • במקרים בהם ניתנה עזרה במסגרת בית הספר (למשל, שעות שילוב או תיגבור) או במסגרת פרטית (למשל: הוראה מתקנת) – חשוב להציג אישורים גם על כך. מומלץ לחזור למורים ולבקש למלא שאלון לפסיכומטרי – למורה (קישור לשאלון מובא בהמשך), או לכתוב מכתב עצמאי ובו שם המורה, הכשרתו, טלפון להתקשרות, תקופת הזמן בה ניתנה העזרה ושכיחותה, נושא העזרה ואיפיונים המתארים את הקושי בגינו ניתן הסיוע.


  • במקרים בהם הנבדק אובחן בעבר כסובל מקשיי קשב ורכוז וטופל תרופתית, חשוב להביא מסמך עדכני מרופא נוירולוג/פסיכיאטר לגבי תפקודי הקשב והרכוז בהווה, חשוב שהרופא יציין שני תפקודי חיים לפחות הנפגעים מקשיי הקשב והרכוז למשל: קשיים בהתנהגות, סדר וארגון, קשיים חברתיים או רגשיים, ניידות גבוהה במסגרות עבודה, גרושים, עמידה לדין משמעתי בצבא וכדומה.

  • תיק המסמכים למרכז הארצי לבחינות והערכה לצורך בקשה לקבלת התאמות לבחינה הפסיכומטרית מומלץ שיכלול את המסמכים הבאים: 

אבחון לפסיכומטרי עדכני, 

שאלון לפסיכומטרי למאבחן, 
שאלון לפסיכומטרי לנבחן, 
דו"חות אבחון קודמים, 
צילום תעודת בגרות, 
צילום 1-3 תעודות מבית הספר המעידות על הקשיים הרלבנטיים, 
דיווחי מורים מהם קבלת עזרה בהוראה מתקנת או תגבור במקצועות השונים. 
הרשם לבחינה הפסיכומטרית לפני שליחת תיק המסמכים. 
כתובת למשלוח: המרכז הארצי לבחינות והערכה ת.ד. 26015 ירושלים 91260


תיק המסמכים צריך לשקף באופן רלבנטי את הקשיים בגינם הוגשה הבקשה לקבלת הקלות. כך למשל, אם הקושי המרכזי הוא בחשבון, האבחון העדכני, והמסמכים מהעבר (תעודות בי"ס, אבחונים קודמים, דיווחי מורים) צריכים להעיד על קושי זה.


תאריך אחרון להגשת אבחון לפסיכומטרי לצורך הקלות הוא עד ה – 22/2/17 לניגשים במועד 3-4/17.


חשוב לציין שלא כל מי שעובר אבחון לפסיכומטרי, יקבל הקלות. יש להציג את דוח האבחון לפסיכומטרי ואת המסמכים הנילווים למרכז הארצי לבחינות להערכה, ולחכות להערכתם לגבי הנתונים שהוצגו והחלטתם.

בהצלחה!!!

קרא עוד:
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה