25.12.17

אבחון לפסיכומטרי


חיילים וחיילות, משוחררי צבא ובוגרים בכלל נמצאים כיום בתקופת מעבר לקראת בניית חייהם בעתיד. מטרתם להגשים את מטרותיהם ושאיפותיהם או ליצור כאלה.


הבוחרים במסלול האקדמי, יצטרכו לעבור את השלבים הידועים של קבלה ללמודים גבוהים, ובינהם לא ניתן לפסוח על הבחינה הפסיכומטרית, המאיימת בדרך כלל על מי שצריך לעבור אותה. 


מדובר בבחינה של כמה שעות הכוללת נושאים בעברית, אנגלית ומתמטיקה, ובנויה משאלות, שלחלק ניתן ללמוד ולהתכונן, אבל תמיד יהיו מלים או תחומים שלא ידעתם עליהם מראש.


המימד המכריע לעבור את הבחינה הפסיכומטרית או בחינת אמי"ר (דרוג לרמות באנגלית) הוא כמובן הזמן; על מנת לענות נכון על כל כך הרבה שאלות בזמן נתון צריך רכוז רב, קליטה טובה, מיומנויות תקינות בקריאה, הבנת הנקרא, חישוב ושליטה טובה בשפה האנגלית.  המיומנות האחרונה – שליטה באנגלית - נדרשת בבחינת אמי"ר.


היכולות והמיומנויות הללו יכולים להיות לעיתים למכשול למי שאובחן בעבר כלקוי למידה ו/או עם הפרעת קשב ורכוז. לאוכלוסיה זו ניתנת האפשרות להגיש בקשה למרכז הפסיכומטרי על מנת לבדוק זכאותם להתאמות/ הקלות בדרכי הבחינה הפסיכומטרית ו/או בחינת אמי"ר.


למי כדאי להגיש בקשה לצורך קבלת התאמות / הקלות בבחינה הפסיכומטרית / בחינת אמי"ר?

  • ·         תלמידים שאובחנו בעבר עם ליקויי למידה ו/או הפרעת קשב ורכוז.

  • ·         תלמידים שלמדו במסגרות חינוך מיוחד כמו: כתה קטנה לליקויי למידה, כתה מקדמת וכד'.

  • ·         תלמידים שקבלו עזרה בהוראה מתקנת במסגרת שעות שילוב בבית הספר או באופן פרטי במשך תקופה ממושכת.

  • ·         תלמידים שקבלו בגיל הגן ו/או בילדות טפולים פרא רפואיים בריפוי בעיסוק, ריפוי בדבור וכד'.

  • ·         תלמידים שעברו אבחון פסיכודידקטי או אבחון פסיכולוגי או אבחון ליקוי למידה ו/או אבחון הפרעת קשב ורכוז ואותרו על פי המימצאים כסובלים מדיסלקציה (לקות שפתית), דיסגראפיה (לקות בכתיבה), דיסקלקוליה (לקות בחשבון) ו/או הפרעת קשב ורכוז.

·         תלמידים שקבלו התאמות משמעותיות בבחינות הבגרות כמו: בחינות בעל פה, בחינות מותאמות, הארכת זמן חריגה (מעל 25%) ועוד.


כיצד ניתן להגביר הסיכויים לאישור התאמות / הקלות בבחינה הפסיכומטרית ו/או בחינת אמי"ר?

·         פנה למומחה בתחום, פסיכולוג חינוכי מומחה ומדריך, מיומן, מקצועי, ויודע להדריך ולכוון אותך בבניית תיק מסמכים רלבנטי ומסייע בנוסף לדו"ח אבחון פסיכודידקטי או אבחון לפסיכומטרי או אבחון לבחינת אמי"ר.

·         ערוך אבחון פסיכודידקטי מחודש או אבחון לפסיכומטרי או אבחון לבחינת אמי"ר אם עברו חמש שנים או יותר ממועד אבחון פסיכודידקטי האחרון, שעברת, או שהאבחון נעשה לפני גיל 16 שנים.

·         חשוב שדו"ח אבחון פסיכודידקטי או אבחון לפסיכומטרי או אבחון לבחינת אמי"ר - יכלול את כל הסעיפים הנדרשים לבחינה הפסיכומטרית ו/או לבחינת אמי"ר, כפי דרישות המרכז הפסיכומטרי.

·         יש לצרף שאלון לפסיכומטרי למאבחן אותו ימלא המאבחן שערך את אבחון פסיכודידקטי או אבחון לפסיכומטרי או אבחון לבחינת אמי"ר.

·         בנוסף, לדו"ח אבחון פסיכודידקטי או אבחון לפסיכומטרי או אבחון לבחינת אמי"ר - ימלא הנבחן אף הוא את השאלון המיועד לו, ויבטא את קשייו בתשובות לשאלות המוצגות בשאלון. כך למשל כאשר יש לקוי למידה בכתיבה או דיסגראפיה, והנבחן מעוניין לכתוב על מחשב, חשב שהשאלון יביע את הקושי הזה בכתב יד לא קריא ו/או לא מאורגן, ניסוח חלקי ו/או ריבוי שגיאות כתיב.

·         צרפו גם תעודת בגרות או ציוני תעודת בגרות.

·         יש לצרף תיעוד על הקשיים מתעודות בית ספר יסודי, חטיבה ו תיכון, המתבטאים בהישגים נמוכים ו/או הערות או הערכות תואמות. כך למשל, מי שמתלונן על קושי בחישוב, יביא עדות לקושי בהישגים נמוכים במתמטיקה לצד הערות או הערכות המורה על קשיים בתחום (למשל: מתקשה בחישובים, בבעיות מילוליות וכדומה).

·         יש לצרף אשורים ממורים מהם קבלת סיוע בהוראה מתקנת ו/או שעות שילוב בבית ספר הרלבנטיים לקשיים, בגינם את/ה מגישים את הבקשה.

·         המאובחנים עם הפרעת קשב ורכוז מתבקשים להביא הערכה רפואית עדכנית משלוש השנים האחרונות המעידה על קשיי קשב ורכוז קיימים ומתעדת לפחות שני תפקודי חיים שנפגעו כתוצאה מקשיים אלו כמו: איטיות רבה, קשיי התארגנות, נשירה מבית ספר ו/או ממקומות עבודה וכדומה.

12.2.18 – הוא המועד האחרון להגשת דו"ח אבחון לפסיכומטרי או אבחון פסיכודידקטי לקבלת התאמות / הקלות לבחינה הפסיכומטרית  או לבחינת אמי"ר לניגשים למועד במרץ אפריל 2018 .

תהליך הכנת תיק המסמכים ועריכת אבחון פסיכודידקטי או אבחון לפסיכומטרי או אבחון לבחינת אמי"ר לוקח זמן, במיוחד בתקופה כל כך עמוסה. לכן, הזדרזו לקבוע מועד לעריכת אבחון פסיכודידקטי או אבחון לפסיכומטרי.


                                                      בהצלחה!!!!

קרא עוד:אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה