23.11.17

הצדעה לאבא!היה לי הכבוד להשתתף בשבוע שעבר באירוע יפה ומרגש של אסירי ציון והרוגי המלכות שנערך בפתח תקוה. שרת הקליטה והעליה: סופה לנדבר הביאה את דבריה. נינו של הרב לוין תקע בשופר. אבשלום קור הינחה את המופע ולצדו והדברים תורגמו לשפת הסימנים.

מעבר למופע האומנותי שלווה בשירים ורקודים, חוויתי שוב את היחוד של חלק מבני עמנו, שלחמו, וחלקם אף הקריבו את נפשם עבור אהבת הארץ הנכספת. 

הועבר מסר של רצון לחיות בארץ הזו עם אפשרות לתת אמון בכל אחד, בלי הצורך לבדוק האם משהו הסתיר, גנב או רימה.


כן, משאלה כזו  אני מרבה לשמוע מפי הורי שזכו לחוות את הולדתה של מדינתנו, התאמצו בכל כוחם לבנות אותה כל אחד בדרכו ובאוירת אחוה, עזרה ושתוף פעולה עם אחרים, ומאוכזבים בכל פעם מחדש לנוכח סיפורי השחיתות המרמה והזוועה שמתפרסמים  לא אחת במדינתנו.

אבי היה איש אצ"ל. במסגרת פעילותו המחתרתית נאסר והוגלה לקניה שבאפריקה, שם היה שבוי בגילאים 17-23 שנים. על רקע היותו אסיר ציון הוא פועל רבות לתעד, להביא למודעות ולהזכיר את אלו שהקריבו את נפשם עבור ארצנו הנכספת וכבר אינם איתנו ועבור אלו שלחמו על מנת שאנו נוכל לחיות היום במדינתנו.

אני זוכרת סיפורי הרפתקאות שספר לנו אבי סביב שולחן שבת, שנשמעו לי כילדה כמו סיפורי 'חסמבה' ו'השביעיה הסודית' - אותם קראתי בילדה וכנערה;  

שם הכינוי של אבי באצ"ל היה 'מקס'. הוא עזר להדביק כרוזים של המחתרת. כמה פעמים החביא 'סליק' (נשק) באמבטיה של ביתו מאחורי כמה מאריחי החרסינה, שאותם הוריד מהקיר, פינה מקום לנשק, והחזיר את האריחים חזרה כשהוא משתדל לא להשאיר סימנים. סבתא שלי (אמו) בכלל לא ידעה מה קורה בביתה. הבריטים הגיעו כמה פעמים לביתם וערכו חיפושים, אך לא מצאו כלום.

אבי תאר את זמן שהותו במאסר בקניה כאחת התקופות היפות בחייו. לדבריו, הוא נהנה מאחוות לוחמים מעזרה הדדית ושיתוף בין החברים האסירים, שקשה היה למצוא אותה מחוץ לכלא. האסירים התארגנו בצורה מפתיעה כך שכל אחד תרם מהידע ומהמיומנות בתחומו, וסייע בכך לאחרים. כך, היו לא מעט אסירים שהצליחו להשלים תוכניות למוד מוכרות.

בקניה אבי עזר לחפור את המנהרה, שדרכה ברחו אסירים מהכלא, בינהם יצחק שמיר ז"ל. החול הרב שנצבר מהמנהרה הנחפרת, הוצא מכיסי האסירים בזמן שהותר להם להיות בחוץ, והועבר לערוגות הנוי והירק שטיפחו האסירים כספור כיסוי למעשיהם.

כשאבי הוגלה באניה מהארץ, אחד מהקצינים הבריטים אמר לאבי באנגלית:
"YOU WILL NEVER SEE ISRAEL AGAIN" 
ואבי ענה לו באנגלית: ,"אתה לא תראה את ישראל שוב".
ואכן כך היה. ללמדך שאם אתה מאמין במשהו בכל מאודך הוא יתקיים בסופו של דבר...

קרא עוד:


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה