8.4.17

נפגעי פגיעה מינית – יש למי לפנות!


בשבוע שעבר ביקרתי במסגרת התוכנית ללימודי פסיכולוגיה משפטית, במרכז לין – מרכז הגנה לילדים ולנוער הממוקם במתחם בי"ח 'תל השומר'. הגעתי בקבוצה עם עוד פסיכולוגים מומחים מתחומים שונים: פסיכולוג חינוכי, פסיכולוג קליני, פסיכולוג התפתחותי ועוד.

למקום זה מגיעים ילדים בגילאים 3-18 שנים שנפגעו מינית על ידי ילדים או מבוגרים, וכן ילדים בגילאים אלו שנפגעו פיזית על ידי מבוגר האחראי עליהם (המרכז אינו מטפל בילדים שנפגעו פיזית ע"י ילדים אחרים). המרכז משרת גם ילדים פוגעים מינית עד גיל 12 שנים.

הכניסה לחלל המרכזי מרוהט בצורה המשרה אוירה חמימה ומכילה. ממנו נכנסים לפרוזדור שלכל אורכו תלויים פרפרים ופרחים מקושטים, אותם ציירו הילדים ששהו במקום. החדרים בו משמשים לשיחות עם הילדים ומלוויהם ולצורך בדיקות שונות. בחצר יש מתקני משחקים.

צוות מיוחד, שעבר הכשרה תואמת למקרים מסוג זה, מלווה את הילדים המגיעים אליו. בינהם: עובדת סוציאלית, חוקרת נוער, רופא, אם בית ועוד. המודל הועתק ממרכזים הקיימים בארה"ב, אלא ששם נכללים בצוות המטפל גם פסיכולוג ילדים.

מטרת המרכז היא לתת לגיטימציה לאירוע הטראומתי שהתרחש, לאתר סימנים והוכחות לפגיעה, שישמשו בהמשך בהליך המשפטי נגד הפוגע/ת, ולהעניק סיוע ראשוני תואם לילד (רפואי, ראשוני כמו: אוכל לילד רעב וכד'). ההגעה למרכז מונעת טראומה נוספת לקטין ולמשפחתו, מקצרת את תהליכי החקירה ומיעלת את תהליכי קבלת ההחלטות בעניינו של הקטין.

רופא שבהכשרתו הוא כירורג ילדים מגיע לערוך בדיקה רפואית פורנזית (משפטית) רק לאחר חקירת חוקר נוער וצו משטרתי. הבדיקות כוללות הסתכלות ותיעוד בלבד, והן לא פולשניות ולא מכאיבות. לשם כך נעזרים במכשיר הנקרא קולפוסקופ, המחובר למחשב, וכך ניתן להגדיל את התמונות שצולמו בגוף הנפגע, ולהתרשם טוב יותר ממקום הפגיעה ומחומרתה. נציין כי חשוב לערוך בדיקות אלו סמוך עד כמה שאפשר למועד האירוע הטראומתי, משום שלאחר 72 שעות, הסיכוי לאתר מימצאים נמוך מאד.

הסיכוי לשיקום נפגע/ת מינית קשור מאד בתגובת הסביבה והקרובים; כאשר הסביבה תומכת ומאמינה בילד/ה, סיכויי הריפוי גבוהים יותר, ולהפך.

הגילוי הודאי לפגיעה מינית הוא על ידי דיווח הנפגע/ת. ניתן להעלות סבירות לפגיעה מינית ממימצאים העולים מתוך אבחון פסיכולוגי, אבחון פסיכודידקטי או אבחון פסיכודיאגנוסטי. ציורי ילדים, למשל, המהווים חלק מאבחונים אלו (אבחון פסיכודיאגנוסטי, אבחון פסיכודידקטי, אבחון פסיכולוגי) יכולים להכיל מידע המעיד על פגיעה מינית שעבר הילד/ה.

המרכז פתוח בימים א' – ה' בשעות 9:00 – 16:00. השרות ניתן ללא תשלום.
טלפון: 03-5353590, פקס: 03-5353591.

פרט למרכז לין קיימים בארץ עוד 5 מרכזים בינהם בחיפה, ירושלים, נצרת (למגזר הערבי), אשקלון, ועתידים להיפתח עוד 2 מרכזים.

קרא עוד:
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה