11.1.16

ללמוד ולהיתרם!קראתי בענין ובסקרנות את הכתבה: "אין לי תוכניות למות" (פורסמה ב'בריאות היום' 11.12.15) בה ראיינה העיתונאית נצחיה יעקב את הגב' זהבה ברש בת ה – 99 (אלמנתו של העיתונאי מנחם ברש ז"ל), וניסתה להבין ממנה מהו הסוד לאריכות ימים. תשובת המרואיינת היא: צניעות ושגרה.

אני התרשמתי גם מאשה מאמינה, שמחה בחלקה, אופטימית וחושבת בצורה חיובית, שתרמה מזמנה לאחרים והתנדבה באחת המחלקות הקשות בבי"ח – המחלקה האונקולוגית במשך 35 שנים. ישר כוח!!!

הועבר אלינו מסר מניסיון החיים רב השנים שלה ולהלן הציטוט: "...למי שיש יותר, כפי הנראה מגיע לו, ולמי שאין – בודאי עוד יכול להיות לו, וגם אם לא, זה אולי טוב. מה שבטוח, לא למהר לשום דבר ולשום מקום. כל מה שצריך להיות – יהיה".

אכן, דברים אלו יכולים להוות איזון לחיים המודרניים היום, המאופיינים במרוץ להישגיות ולרכושניות, לעיתים תוך כדי חוסר התחשבות באחר, צרות עין וחוסר פירגון. לכך מתלווים חוסר שביעות רצון מההישגים, פסימיות ורצון להשיג את היעד הבא.
סגנון חיים זה מוביל לרגשות לחץ ומתח, יחסי הורה – ילד לא ממוצים, לכך נילווים לעיתים קשיים בלמודים על רקע ליקויי למידה, קשיים חברתיים ורגשיים, לעיתים קשיים בזוגיות. לכל אלה ועוד ניתן מענה במכון עטרה העוסק באבחון פסיכודידקטי לאיתור הסיבות לקשיים בלמודים, בתחום החברתי והרגשי ונותן מענה טיפולי במערך של טפול פסיכולוגי, יעוץ זוגי או טפול משפחתי להתמודדות במיגוון נושאים.

ונסיים בציטוט ממסכת אבות סדר נזיקין בו מציעים חכמי המשנה 14 שלבים בהתפתחות האדם, בתוספת מאפיין לכל שלב:
בן 5 – למקרא,
בן 10 למשנה,
בן 13 למצוות,
בן 15 לתלמוד,
בן 18 לחופה,
בן 20 לרדוף (הכונה רדיפה אחרי אויב),
בן 30 לכוח,
בן 40 לבינה,
בן 50 לעצה (לתת עצות),
בן 60 לזקנה,
בן 70 לשיבה,
בן 80 לגבורה,
בן 90 לשוח (להיות כפוף),
בן 100 כאילו מת ועבר מן העולם.
והלוואי ונזכה כולנו למצות את כל השלבים בבריאות באושר והרבה הצלחה!


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה