30.11.15

חיים ללא אבצפיתי בסרטה הדוקומנטרי של גלית גוטמן, "כל כך רציתי אבא" (שודר ב – 26.11.15), וחשתי את כאבם וצערם הממושך של הילדים/נערים/בוגרים, שנולדו מחוץ למסגרת הנישואים, האב לרב התכחש לקיומם, לעיתים ניתק קשר, אפילו לא הגיע לאירועים משמעותיים בחיים של הילד/ה, כמו מסיבת הבר מצוה שאליו הוזמן. לחילופין, השאיר לבבות פגועים ומיוסרים ותחושת נטישה ודחיה. בחלק מהמקרים, תחושות אלו מתחזקות כאשר הילדים שנולדו מחוץ למסגרת הנישואים מנסים ליצור קשר עם בני המשפחה של האב כמו: ילדיו מנישואיו החוקיים.

רציתי לומר לילדים אלו שהעובדה שאביהם לא היה נוכח בחייהם, בעצם אינה קשורה אליהם. היא אינה שייכת לכמה הם חכמים, יפים או טובים.

הסיבות לבחירות שהאבות שלהם עשו קשורות לנורמות חברתיות, סטיגמות, נוחות ותכונות אישיות; אבות אלו נשואים, יש להם ילדים מנישואים אלו, יש להם משפחה. יש להם מעמד. לבוא ולפרק נישואים ומשפחה אינו דבר כ"כ פשוט עבורם. זה עלול לקלקל יחסים עם הילדים שלהם, הם עלולים להפסיד כספים ולעיתים מעמד, להיות חשופים לביקורת של החברה ועוד. חשוב להבין מה היה טיב הקשר של האב עם אמם של אותם ילדים. האם האב ראה בה אובייקט מיני להעביר את הזמן מידי פעם, להפיג את המתח, האם ניתקל בה בתקופת מצוקה שלו, האם התייחס אליה ברצינות. יתכן שמדובר באדם שאהב ריגושים ויציאה מהשגרה או יתכן שהוא טפוס אגואיסט ולא מתחשב.

התנגדות בני משפחת האב להכיר או לקבל לחיקם את הילדים הללו מובנת (אך לא מוצדקת) כשבוחנים זאת בצורה אובייקטיבית. כל אישור כזה מצדם יש לו השלכות חוקיות מבחינת חלוקת הרכוש וכד'. גם אם נשים את הסיבות הכספיות לרגע בצד, מה המניע שלהם לקבל אח או אחות נוספים למשפחתם??? בשביל מה הם צריכים את "כאב הראש" הזה? כמה משפחות אתם מכירים ששוררת בין כולם אהבה, אחוה שלום ורעות בין כולם?

אם צורת החשיבה של הילדים שנולדו ללא אב תשתנה מראיה אישית (אני אשם, אני דחוי, לא רוצים אותי) לראיה רחבה ואובייקטיבית יותר, בה הם אינם במרכז, תשתפר גם הרגשתם, דרך פעולתם ותהיה רווחה לחייהם.

יחד עם זאת, אין ספק שרגשות הם אישיים, ולא ניתן להתווכח איתם. תיאוריות פסיכולוגיות רבות מדברות על חשיבות נוכחות האב בחיי ילדיו, ועל הנזק הרב הנגרם בהעדרו. ילדים אלו מגיעים אלי בשלבים שונים של חייהם תחילה לאבחון פסיכודידקטי או אבחון פסיכולוגי למיפוי מצבם, ובהמשך לתמיכה ע"י טפול פסיכולוגי והדרכה או יעוץ להורים. במקרים אחרים העזרה יכולה להגיע במסגרת טפול משפחתי.


 קרא עוד:

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה