25.6.15

כמה קשה להיות הורים...לאחרונה צפיתי בסרט: "תפוחים מן המדבר" של סביון ליברכט. מעבר לתוכן העלילה ולכישרון המשחק המצויין של השחקנים, יכולתי לחוש את כאבם של ההורים החרדיים בסרט, על כך שבתם היחידה, בחרה בדרך חיים שונה ממה שהם חינכו אותה. משפחה כזו החיה על פי כללים נוקשים של חברה סגורה, רצונה להיות כמו כולם, ולהנחיל את דרך החיים שלהם גם לדורות הבאים אחריהם. אולם שאיפתם לא התממשה, ובתם היחידה בחרה בדרך חיים שונה וקיצונית מזו שהם חינכו אותה. בהמשך, מלווה המצלמה את ההורים בתהליך שעברו, כל אחד בדרכו, לקבלת בתם במציאות החדשה, שנוצרה.

אכן אנו חיים בתקופה בה אנו מחנכים את ילדינו לקבלת השונה והחריג. כפועל יוצא, ועל רקע האפשרויות האינסופיות הנפתחות בימינו והחשיפה הנגישה להם, אנו יכולים למצוא את ילדינו המתבגרים והבוגרים מתפתחים לכיוונים שונים ממה שחינכנו אותם, ולאו דווקא בחלק הדתי הכולל חזרה בתשובה או חזרה בשאלה; נוער ובוגרים הבוחרים צורת חיים זוגית ומשפחתית שונה מהמקובל והמסורתי, ניהול אורח חיים כלכלי לא מותאם ליכולות, אי מימוש היכולות האינטלקטואליות. כך שלדעתי, תפקידנו כהורים נעשה קשה יותר משל הורינו, ואנו צריכים להתמודד עם תהליכים שילדינו עוברים ועושים, שלא תמיד תואם לחלומותינו. אנו פוגשים במעגל החיים במצבי משבר שמתרחשים, אסונות, מחלות, קשיים בלמודים וקשיים חברתיים – להם יש השלכה ישירה על התפתחות ילדינו והקשר שלנו עמם.

מוטיב נוסף שניתן לראות בסרט, הוא ההתלבטות או החשש של רבקה אברבנאל, הבחורה החרדית, במעבר לעולם החילוני. נראה כי היא בכל זאת קשורה ואוהבת כמה דברים הקשורים לעולם הדתי כמו תפילה וכשרות, אבל השתלשלות הארועים גרמה לה לוותר על יותר דברים, ממה שהיתכוונה להם מלכתחילה (כך על פי ההתרשמו שלי). למעשה, רצתה לתת ביטוי לכישרונותיה; לרקוד ולצייר, אך לא היתה לה אוזן קשבת לכך, ולא ניתן מענה לרצונותיה. המשפחה יכלה להגיע לתוצאה שונה לגמרי, אם  היתה מאפשרת לה לפתח את כישרונותיה במסגרות מוגנות יותר כמו אלו הקיימות למשל, במגזר הדתי לאומי (למשל רקודים לבנות). אבל כאמור, ההכוונה לדרך נוקשה אחת ויחידה, ללא פשרות, הובילה את בת המשפחה בסרט לבריחה מהבית ולשינוי קיצוני.

הורות הוא מקצוע קשה, שלומדים אותו כל החיים ועם כל ילד או ילדה שלך אתה לומד אותו באופן שונה. אני מעודדת לפנות לעזרה מקצועית; טפול פסיכולוגי, טפול משפחתי, טפול זוגי ועם יש צורך גם לערוך אבחון פסיכודידקטי או אבחון פסיכולוגי – על מנת  לקבל תמיכה, הבנה ודרכי התמודדות יעילים בקשר בין הורים לילדיהם.

קרא עוד:

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה